Vice-Presidents of the University of Ottawa.

Jacques Beauvais – Provost and Vice-President Academic Affairs (interim)

Jacques Beauvais was named interim Provost and Vice-President, Academic Affairs on January 16th, 2024.

Jacques Beauvais

Sylvain Charbonneau – Vice-President, Research and Innovation

Sylvain Charbonneau took office as Vice-President, Research and Innovation on January 29, 2018. His term will end on June 30, 2028.

Sylvain Charbonneau

Sanni Yaya – Vice-President, International and Francophonie

Sanni Yaya took office as Vice-President, International and Francophonie on July, 1st, 2020. His term will end on June 30, 2025.

 

Sanni Yaya

Vacant, in the process of recruiting – Vice-President, External Relations

uO logo

Jennifer Doyle – Vice-President, Finance and Administration

Jennifer Doyle took office as Vice-President, Finance and Administration on March 1, 2021. Her term will end on June 30, 2026.

 

Jennifer Doyle

Annick Bergeron – Secretary-General

Annick Bergeron took office as Secretary-General on December 18, 2017.

 

Anick Bergeron