Chair

Jennifer Adams
Chair of the Board of Governors
End of mandate: 2026-06-30


Vice Chair 

François Guimont
Vice Chair of the Board of Governors
Former Deputy Minister of Public Safety Canada
Appointed by the University of Ottawa
Enf of mandate: 2026-06-30

Members

Omar Abouzaher
Regional Vice-President, BMO Bank of Montreal
Appointed by the Board of Governors
End of mandate: 2025-06-30

Kafia Barkat
Appointed by the Board following election of support staff
End of mandate: 2025-06-30

Jamie Bell

Undergraduate Student
Appointed by the Board after election by undergraduate students
End of mandate: 2025-04-30

Alex Beraskow
Appointed by Saint-Paul University
End of mandate: 2024-06-30

Bryce Bogie
Graduate Student
Appointed by the Board after election by graduate students
End of mandate: 2025-04-30

David Chemla
Legislative Assembly of Ontario
End of mandate: 2025-11-02

Pierre Cyr
Appointed by the Alumni Association
End of mandate: 2024-06-30

Jacques Frémont
President and Vice-Chancellor
Appointed by the Board of Governors
End of mandate: 2026-06-30

Joe Geurts
Consultant
Business/Capital Planning and Construction Management
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2027-06-30

Stéphane Giguère
Appointed by Saint-Paul University
End of mandate: 2025-06-30

Nathalie Gougeon
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2026-06-30

Justine Hendricks
Appointed by the University St-Paul
End of mandate: 2025-06-30

Paul Hindo
Appointed by the University St-Paul
End of mandate: 2026-06-30

Doreen Hume
Appointed by Saint Paul University
End of mandate: 2026-06-30

André Juneau
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2024-06-30

Anna Keller
Canadian Commercial Corporation
Senior Legal Counsel
Appointed by the Government of Ontario
End of mandate: 2025-03-25

Stewart Kiff
Appointed by the Legislative Assembly of Ontario
End of mandate: 2025-06-05

Nomi Claire Lazar
Professor, Faculty of Social Sciences
Appointed by the Board following election of professors
End of mandate: 2024-06-30

Bernard Leduc
Appointed by Saint-Paul University
End of mandate: 2026-06-30

Philip Murphy
Appointed by the Government of Ontario
End of mandate: 2027-03-24

Gabrielle Muzychka
Undergraduate Student
Appointed by the Board after election by undergraduate students
End of mandate: 2026-04-30

Norm Odjick
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2024-06-30

Josephine Palumbo
Appointed by the Alumni Association
End of mandate: 2025-10-03

François-Éric Racicot
Professor
Telfer School of Management
End of mandate: 2026-01-22

Marianne Saikaley
Appointed by the Board following election of support staff
End of mandate: 2024-06-30

Hartley Stern
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2024-06-30

Lucie Tedesco
Appointed by the University St-Paul
End of mandate: 2025-06-30

Joao Velloso
Appointed by the Senate
End of mandate: 2027-02-26

Gina Wilson
Deputy Minister of Women and Gender Equality and Youth
End of mandate: 2024-06-30

Governors Emeritus

Kathryn Butler Malette

Denis Desautels

Resources

Annick Bergeron
Secretary-General
Non member

Anne Bauer
Chief of Staff 
Office of the Secretary-General
Non member

Catherine Schweizer
Governance Officer
Office of the Secretary-General
Non member